Statystyki [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
184
390
317

+73

Wszystkich odwiedzin
Od początku 1 139 016
Reklama
Reklama

Mapa pogodowa

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Spartakiada " Od przedszkolaka do strażaka" PDF Drukuj Email

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważny jest w naszym życiu ruch i uprawianie dyscyplin sportowych. Nie mówimy tutaj wyłącznie o profesjonalnym uprawianiu sportu, ale o zwykłej rekreacji. Powiat Brzeski wspiera różne inicjatywy sportowe, a niedawno z okazji 150-lecia Powiatu Brzeskiego mogliśmy uczestniczyć w wielu tego rodzaju imprezach.

Promocja zdrowego stylu życia poprzez aktywność sportową jest obecnie bardzo modna - i dobrze. O swoją kondycję fizyczną należy dbać już od najmłodszych lat. Instytucje i stowarzyszenia proponują różnorodne zajęcia rekreacyjne. Od lat w gminie Czchów działają kluby i sekcje sportowe. W strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie działają sekcje dziecięce i młodzieżowe – piłki nożnej, tenisa stołowego, koszykówki, ogólnorozwojowe, a ostatnio powstało kółko szachowe. Trzeba przyznać, że zajęcia są oblegane! Dodatkowo wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej i Ochotniczą Strażą Pożarną w Czchowie realizujemy ciekawe sportowo-rekreacyjne projekty.

 

W tym roku OSP w Czchowie otrzymała dofinansowanie na realizację Spartakiady. Zadanie publiczne pn. „Spartakiada od przedszkolaka do strażaka” współfinansowane jest przez Powiat Brzeski. We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej - Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie 19 października 2017 roku w Hali Sportowej przy PG w Czchowie zrealizowała najważniejsze sportowe wydarzenie dla najmłodszych mieszkańców Powiatu Brzeskiego.

Spartakiadę rozpoczęliśmy równo o godzinie 10-tej. Prowadzeniem całego wydarzenia zajęła się Elżbieta Ogiela (w jednej osobie Prezes Stowarzyszenia Ziemi Czchowskiej i Dyrektor MOKSiRu). Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości, głos zabrał prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czchowie - Jerzy Wojakiewicz. Życzył wszystkim przedszkolakom wspaniałej zabawy, wyrażając przy tym nadzieję, że wśród nich są przyszli strażacy! Tekst uroczystego ślubowania przedszkolakom odczytała Barbara Wojakiewicz - dyrektor PSP w Czchowie od lat związana ze Spartakiadą, a brzmiał on następująco: "Obiecuję wykonywać wszystkie zadania i zabawy uczciwie, dokładnie i do końca" po czym wszystkie dzieci zgodnie odpowiedziały OBIECUJĘ!

Po przejściu defilady, zapaleniu znicza, odsłuchaniu hymnu olimpijskiego nadszedł czas na pierwsze konkurencje. Przedszkolaki zostali podzielni na 3 grupy wiekowe: 3-4 latki, 4-5 latki oraz 5-6 latki. Każda z  grup zmierzyła się w czterech konkurencjach.

Przedszkolaki z grupy 3-4 latki zmagali się z noszeniem woreczków na głowie
(najlepszy czas Złota), rzutami do celu (najwięcej trafień Tymowa), rozwijaniem węża strażackiego (najlepszy czas Jurków) oraz turlaniem piłeczki między pachołkami (najlepszy czas Tymowa).

Po zmaganiach najmłodszej grupy, średniaki stanęli na linii startu, gdzie czekały na nich ciekawe konkurencje: przewożenie piłki taczką (najlepszy czas Tymowa), rozwijanie węża strażackiego (najlepszy czas Domosławice), przechodzenie tip-topem po linie (najlepszy czas Czchów) oraz przechodzenie przez tunel (najlepszy czas Złota).

Najstarsi z przedszkolaków, a więc grupa 5 i 6 letnich dzieci z 8 jednostek oświatowych stanęli przed nie lada wyzwaniem. Ich zadania wymagały nie tylko sprytu, ale także pełnej koncentracji. W pierwszej konkurencji pokonywali tor przeszkód składający się z przełożenia szarfy, slalom między pachołkami, przeskoczenie gąbki i na końcu rozwijanie węża strażackiego - najszybszą drużyną była PSP Czchów. Drugie zadnie to wyścig na kocykach, który wygrała PSP Tworkowa. W trzeciej konkurencji nie tylko liczył się czas, ale także precyzja, ponieważ zawodnicy wcielając się w kelnerów przenosili na spodkach kubeczki z ping-pongiem w środku. Wygrała PSP Tworkowa. I ostatnia konkurencja potoczyła się bardzo szybko. Dzieci musiały trafnie rzucić krążki do celu i w ten sposób zdobywały punkty, a najwięcej punktów - 160 - zdobyła grupa z PP Czchów.

Komisja sędziowska, która składała się z nauczycieli przedszkoli biorących udział w Spartakiadzie, nauczycieli wychowania fizycznego oraz członków Stowarzyszenia udała się na obrady i stwierdziła jednogłośnie, że wszystkie drużyny walczyły dzielnie i do końca, dlatego każda otrzymała I miejsce. W trakcie obrad Komisji przedszkolaki mieli chwilę na słodki poczęstunek oraz odpoczynek.

Nad bezpieczeństwem uczestników Spartakiady czuwał ratownik medyczny -  Łukasz Pajor. Dla dzieci przygotował specjalny pokaz związany z udzielaniem pierwszej pomocy. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach z pierwszej pomocy, pod okiem ratownika umiejętnie radziły sobie z bandażowaniem kończyn i zakładaniem chusty oraz zadawały wiele pytań. Dziękujemy Łukaszowi za poświęcenie swojego czasu najmłodszym!

Dekoracji drużyn dokonał Zastępca Burmistrza Czchowa - Tadeusz Płachta w asyście Prezesa Zarządu OSP w Czchowie Jerzego Wojakiewicza, druhów Eugeniusza Martyki i Tomasza Kozdroja oraz ratownika medycznego Łukasza Pajora. Każda grupa wiekowa otrzymała dyplomy wraz z cennymi nagrodami w postaci sprzętu sportowego i słodkości.

Na zakończenie redaktor Czasu Czchowa Joanna Dębiec zaprosiła wszystkich do wspólnego zdjęcia, obiecując, że ukarze się ono na okładce najbliższego Czasu Czchowa.

Mamy nadzieję, że za rok ponownie się spotkamy.

Paulina Kumorek

 

Podziękowania

„Spartakiada od przedszkolaka do strażaka” organizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czchowie nie byłaby tak wspaniała bez zaangażowania i pomocy wielu osób. Serdecznie dziękujemy Andrzejowi Potępie Staroście Brzeskiemu i Markowi Chudobie Burmistrzowi Czchowa za wsparcie zadania publicznego; dziękujemy dyrektorom i nauczycielom jednostek oświatowych biorących udział w Spartakiadzie; dziękujemy wszystkim małym sportowcom i ich rodzicom; dziękujemy Łukaszowi Pajorowi za opiekę medyczną nad sportowcami; dziękujemy Annie Wojakiewicz-Skarżyńskiej dyrektorowi PG w Czchowie oraz pracownikom obsługi hali sportowej; dziękujemy jeszcze raz wszystkim za pomoc w przeprowadzeniu Spartakiady.

 

Organizatorzy:

Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej

 


© Oficjalny Portal OSP w Czchowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.